Rottweiler Club of Victoria – Open Show

June 2004

Judge Mr Bill Patterson

CHAMPION DOG
1 Ch Goodiesway Basko (AI) CDX ET
2 Ch Ubersein The Eliminator

CHAMPION BITCH
1 Ch Oscelly Strumpets Lass
2 Ch Wrathchild Ultimate Sin

BABY PUPPY DOG
1 Vonrein Jagens An Aussie
2 Svawill Hutch
3 Svawill Hajduk
4 Amindi Hunk A Spunk
5 Siegertal Spike
6 Amindi Hornbag

BABY PUPPY BITCH
1 Svawill Halcy
2 Wrathchild Cardinal Sin
3 Svawill Hakira
4 Vonrein Waltzing Matilda
5 Amindi Look At Moi
6 Ubersein Oohs & Aahs

MINOR PUPPY DOG
1 Vospiel Dominator
2 Karrho Icelea Shadow
3 Vonderzenn Gotcha V Hope
4 Zimjaz Zoticus

MINOR PUPPY BITCH
1 Vospiel Dream
2 Alshaus Vanity
3 Zimjaz Zonovla
4 Vonderzenn Gage V Hope
5 Vospiel Donner
6 Karrho Iselea Impression

PUPPY DOG
1 Rakaaz Dual Impact
2 Schoenburg Forester

PUPPY BITCH
1 Allgemein Halle
2 Shidian Au All About Me

JUNIOR DOG
1 Wrathchild Neon Knights
2 Dellkarn Armani
3 Ludendorf Falkon (AI)
4 Wrathchild Black Sabbath
5 Lynschkin Midnite Ego
6 Ludendorf Frodo (AI)

JUNIOR BITCH
1 Wrathchild Seventh Star
2 Dellkarn Anais Anais
3 Lynschkin Midnite Child
4 Eramoo Dazzling Dion

INTERMEDIATE DOG
1 Ubersein Murphys Law
2 Dellahar Ultra Busy
3 Hausemehr Cadmus (AI)
4 Sarayda Fallen Angel

INTERMEDIATE BITCH
1 Ubersein Mad About You
2 Oberschoen Absolute
3 Chamrott Bjay
4 Rakaaz High Falutin
5 Hausmehr Decadence (IID)
6 Ludendorf Ellah

OPEN DOG
1 Allgemein Felix
2 Zimjaz Aramis
3 Rakaaz Governor

OPEN BITCH
1 Ubersein Masquerade
2 Vonderzenn Grand Elite
3 Vonrein Demis Blue Ice
4 Vonrein Ices Magic
5 Ananda Fox In Sox
6 Romhund Jewel

BEST IN SHOW – Allgemein Felix

RUNNER UP TO BEST IN SHOW – Ubersein Masquerade

SPECIAL CLASSES:

BEST HEAD (DOG) – Dellkarn Armani
BEST HEAD (BITCH) – Rakaaz High Falutin
BEST GAIT – Lynschkin Midnite Ego
BEST TOPLINE – Lynschkin Midnite Ego

BREEDER/OWNER/HANDLER – Ubersein Khamsin Storm

 

Rottweiler Club of Victoria – Restricted Obedience Trial

June 2006

Judge: Mr David Hutson (Utility & Open), Mrs Betty Cowling (Encouragement & Novice

NOVICE
1 Sanduka Lord of The Ring (192)
2 Ananda Double Dare (185)
3  Wrathchild Neon Knights (178)


 

ENCOURAGEMENT
1 Rakaaz High Falutin (123)

OPEN
1 Ludendorf Dkiah AI UD (196)
2 Hilashijy Obe Don Guan CD (175)

UTILITY
1 Ch Ananda Carbon Copy (191)
2 Ludendorf Dkiah AI UD (NQ)
3 Dual Ch (T) Jahzorn Brilliant N Blue (A) CDX (NQ)

BEST IN TRIAL
T Ch Willemstadt Quentin CDX

RUNNER UP IN TRIAL
Grand Ch Blickscharf Ashke (A) ET

Top of Page