15th National Rottweiler Specialty Show Results

(Hosted by the Rottweiler Club of Victoria Inc)

October 2005, held at Lancefield, Victoria.
Judge: Josef Mravik (Slovakia)

BABY PUPPY DOG (12 Exhibited)
VP1 – Muzairib Nalash Sadiq
VP2 – Ludendorf Heres Bobby
VP3 – Terrac Phoenyx
VP4 – Mondallin Detroit Diesel
VP5 – Chriannm Upstage
VP6 – Coalfire Justa Jedi
BABY PUPPY BITCH (20 Exhibited)
VP1 – Terrac Paris
VP2 – Willemstadt Isabel
VP3 – Rakaaz Just One Look
VP4 – Muzairib Nalash Safeeri
VP5 -Willemstadt Hetta
VP6 – Ludendorf Heres Hannah

MINOR PUPPY DOG (17 Exhibited)
VP1 – Ubersein Pegasus
VP2 – Ubersein Prince Of Tides
VP3 – Machzucht Falcon
VP4 – Apliss Vapour Trail (AI)
VP5 – Machzucht Faxe
VP6 – Blackmanner Loyal Chili

MINOR PUPPY BITCH (12 Exhibited)
VP1 – Ubersein Pucker Up
VP2 – Sarayda Bold As Brass
VP3 – Vonzennith Cruz
VP4 – Apliss Mile High (AI)
VP5 – Vonzennith Cimmy
VP6 – Sarayda Divine Miss M

PUPPY DOG (7 Exhibited)
VP1 – Kiromar Ash
VP2 – Wuzdenrot Faust The Hero
VP3 – Muzairib Thnext Rumour
V4 – Westobri Chiru Bono
P5 – Sherohn Haz Pzazz
P6 – Bromuir Totally N Fully

PUPPY BITCH (16 Exhibited)
VP1 – Ludendorf Georgie Res CC
VP2 – Wuzdenrott Freya
VP3 – Crobreed Demmie
VP4 – Ludendorf Gilka
VP5 – Kiromar Acacia
VP6 – Alchemy Spells Phoebe

JUNIOR DOG (9 Exhibited)
V1 – Askevron Black Beauty
V2 – Heikharma Faolan
V3 – Sandzena Magic Trixs
SG4 – Kiromar Axel
SG5 – Dellahar Tripn At Glencoe
SG6 – Brerebon Caeserjustus

JUNIOR BITCH (19 Exhibited)
V1 – Willemstadt Black Quest
V2 – Oberhundes Electra
V3 – Heikharma Feena
V4 – Loanic Koxie Siann
V5 – Valdkreiger The Diva
V6 – Oscelly Superstar

INTERMEDIATE DOG (38 Exhibited)
V1- Ch Hanbar Wizard (Imp UK)
V2 – Ch Blackcombe Kaiser
V3 – Vonrein Bush Ranger
V4 – Nico Crni Lotus (SCG) (Imp Portugal)
V5 – Ubersein Ozzie Ozzie Ozzie
V6 – Ch Granhaus Kid Shelleen

INTERMEDIATE BITCH (43 Entered)
V1 Vospiel Donner
V2 Ch Dellahar Cruzn Around
V3 Allerhochst Regan
V4 Blickscharf Isela
V5 Svawill Halcy
V6 Chamrott B Jay

AUSTRALIAN BRED DOG (19 Exhibited)
V1 – Ch Jahzorn Guess Who Im Blue
V2 – Cordan Mya Silver Hudson
V3 – Vonrein Brocks An Aussie
V4 – Ch Zandisha Our Bosco
V5 – Ch Dellahar Ultra Blast
V6 – Aust Grand & Dual (T) Ubersein Geronimo

AUSTRALIAN BRED BITCH (33 Exhibited)
V1 Ch Rakaaz High Falutin
V2 Ch Eramoo Dazzling Dion ADX ET JD
V3 Rottisliebe Bliss Bomb
V4 Oberhundes Blaze
V5 Ubersein Koka Khola
V6 Ch Mondallin You Got the Look
V Ch Ubersein Midnight Special
V Ch Ubersein Mad About You
V Willemstadt Roma
V Ludendorf Ellah
V Kermaren Hanau
V Willemstadt Narla
V Ch Blickscharf Ebeny
V Dellahar Gold Field

OPEN DOG (20 Exhibited)
V1 – Aust Grand Ch Blickscharf Ashke ET
V2 – Vom Hause Zillas Arkon (Imp DMK)
V3 – Vonknobi Eric
V4 – Ch Allgemein Felix
V5 – Jenecks Punch SCH 1, ZTP, BH, ET (Imp USA)
V6 – Ch Goodiesway Basko AI) CDX, TDX, ET
V Allgemein Falko
V Ch Ubersein Juggernaut
V Willi Von Lenthe BH AD ZTP (Imp Gmy)
V Valdkreiger The Brave
V Ch Ludendorf Erik

OPEN BITCH (34 Exhibited)
V1 Vonderzenn Grand Erika CC, RUBIS
V2 Allgemein Fenja
V3 Ch Willemstadt Slick Chic (AI)
V4 Ch Rakaaz Grenache TD
V5 Ludendorf Dimity CD (AI)
V6 Hausemehr Blaze
V Muzairib Gail Force
V Blickscharf Dame Ruby
V Ch Terrac High Ique
V Ch Vonrein Demis Blue Ice
V Ch Raeburnyte Belle
V Vonderzenn Grand Elite
V Jahzorn Blue Street Girl
V Ch Blackcombe Grace Emily

VETERAN DOG (8 Exhibited)
V1 Gr Ch Riesighund Hellraiser
V2 Hannes Vom Junkertal (Imp Gmy)
V3 Ch Ormslee Jakaza Hadeda (A) ET
V4 Urgo Van De Bollobossen IPO1 BH (Imp Blg)
V5 Ch Castobian Gold N Fortune
V6 Ch Ubersein The Eliminator
V Substanz Cound Odi
V Ch Rottiesliebe Anuffs Anuff

VETERAN BITCH (5 Exhibited)
V1 Blickscharf Diamond Lil
V2 Ch Kormeister Myka
V3 Ch Bernzhunde Hella
V4 Gr Ch Lynschkin Midnite Magic
V5 Ch Jonsha SJ Finesse

CHALLENGE DOG
Aust Grand Ch Blickscharf Ashke ET

 

RESERVE CHALLENGE DOG
Vom Hause Zillas Arkon (Imp DMK)


CHALLENGE BITCH
Vonderzenn Grand Erika

 

RESERVE CHALLENGE BITCH
Ludendorf Georgie


BEST IN SHOW
Aust Grand Ch Blickscharf Ashke ET

 

RUNNER UP IN SHOW
Vonderzenn Grand Erika

Winner of the Muriel Freeman Breeders Trophy was Ubersein Kennels
Sire & Progeny Winner was Gr Ch Blickscharf Ashke ET
Dam & Progeny Winner was Kjeringa's Corona V Kernecht (USA)
Breeder of Best in Show was Blickscharf Kennels – P & K Herz


OBEDIENCE WINNERS
Highest Scoring Encouragement:
Ch Hausemehr Cadmus (AI) – Peter Hulands
Highest Scoring Novice:
Ch Heikharma Eva the Rose – T Bonnici
Highest Scoring Graduate:
Rottisliebe Bold Baylee – D Donald
Highest Scoring Open:
Alijess Dinkum Jarrah CDX – Keith Notley
Highest Scoring Utility:
Ludendorf Dkiah (AI) UD – Annette Slavin.

BREED SURVEY PASSES

Dogs:
Borgotti Forges Finale
Ubersein Juggernaut
Ch Granhaus Ked Shelleen

Bitches:
Ludendorf Evie
Ludendorf Ellah
Ch Dellahar Cruzn Around
Ch Keipa Cruiser F Me
Schwarzbear Kitt Falke
Ch Rakaaz Grenache TD
Ubersein Koka Khola

Top of Page