Rottweiler Club of Victoria – 54th Championship Show

November 2014


Judge: Mr Vinicio Di Paolo (Argentina)

BEST IN SHOW 
(Left) Zlatnik Heidi
S & D Robbins

BISS_RUBISS
(Right) RUNNER UP IN SHOW 
NRCA Ch&Ch Dellahar Imme CCD
Renee Kennedy

Note: blue writing denotes best in class in show winner.

BABY PUPPY DOG (6 entered  – 2 absent)
VP1   
Connalpie Knight Rider
VP2    Rakaaz Vasco
VP3    Cleandra Lulyaks Rogun
P4    Willemstadt Bach Sargent

BABY PUPPY BITCH (6 entered – 1 absent)
VP1    Stevmar Incantation 
VP2    Stevmar Superstitious 
VP3    Connalpie Midnight Rambler
VP4    Czarkym Tenebris Deae
P5    Allerbeste Miss Paxton

MINOR PUPPY DOG (8 entered – 2 absent)
VP1
Rockdalestar Icon (AI)
VP2    Eclipsen Dark Side of the Moon 
VP3    Blickscharf Bryn
P4    Allgemein Steel Vom Night
P5    Eclipsen Black Diamond Bay
P6    Rocazu Night Zephyr

MINOR PUPPY BITCH (9 entered – 2 absent)
VP1    Blickscharf Black Dahlia
VP2    Clyzan Saphira Xena (AI)
VP3    Blickscharf Asha
VP4    Eclipsen Gold Dust Woman
P5    Oscelly Quintina
P6    Allgemein Swift vom Night

PUPPY DOG (4 entered – 1 absent)
VP1  
Svawill Zusk
VP2    Ubersein Dream Big Live Large (AI)
UG    Rottvalda MV Maximum

PUPPY BITCH (6 entered – 1 absent)
VP1     Svawill Zahrah
VP2    Oscelly Mieta
VP3    Paratus Corporal Yumbo (AI)
P4    Rottvalda MV Toka
P5    Vonstrath Fran

JUNIOR DOG (4 entered – 1 absent)
V1 
Sanduka Old Man River (AI)
V2    Rakaaz Sandor TD
V3    Ch Stolzsein Livin On The Edge

JUNIOR BITCH (11 entered – 1 absent)
V1    Sanduka River Ash (AI)
V2    Sanduka River of Love (AI)
V3    Zessinhuf Cenzie
V4    Zessinhuf Cheveron
SG5    Kagiso African Violet
SG6    Rakaaz The Teaser

INTERMEDIATE DOG (13 entered – 1 absent)
V1  Ubersein Strikes Again (AI)
V2    Clyzan Speak No Evil (AI)
V3    Ubersein Beam Me Up
V4    Heiza’s Naturel Night (Imp Sweden)
V5    Zalapa I Am Taskan
V6    Ubersein I’ll Be Back (AI)

INTERMEDIATE BITCH (22 entered – 3 absent)
V1  
Zlatnik Heiki
V2    Svawill Wenna
V3    Luthcridhe Arya (AI) RN
V4    Blickscharf Yuma
V5    Dellahar Paradise
V6    Ch Ubersein Mirror Image (AI)
V    Willemstadt Racoz Letti
V    Blickscharf Zena
V    Ubersein Say You Love Me

AUSTRALIAN BRED DOG (17 entered – 1 absent)
V1  
Rakaaz Secret Agent
V2    Connalpie Shiraz Black
V3    Blickscharf The Scoundrel
V4    Ch Ubersein Vaturbo’s Legacy
V5    Ch Rosarott Black Ice TDX HT
V6    Cabulla Black Bart HT

AUSTRALIAN BRED BITCH (12 entered – 1 absent)
V1    Ch Eclipsen Honky Tonk Woman
V2    Ch Ubersein Love You Long Time (AI) TD
V3    Cabulla Tia Dalma ET HT
V4    Willemstadt Saffron Dust
V5    Blickscharf Wicked Willa
V6    Rosarott Been Cruzn PT RN

OPEN DOG (15 entered – 2 absent 1 withdrawn)
V1     
Ch Ubersein Dynamite (AI) CD RN
V2    Yanosh vom hause Edelstein (Imp Sweden)
V3    Diabolo vom Agram Berg (Imp Croatia)
V4    Rottisliebe Devils Delite HSAs HSBs
V5    Ch Cabulla Davy Jones ET HT
V6    Ch Stolzsein Canon Bolt

OPEN BITCH (14 entered – 3 absent)
V1    Ch Svawill Riedel (AI)
V2    Rakaaz Ooh Baby Baby
V3    Blickscharf Sascha
SG4    Clyzan Saphiras Arya
SG5    Ch Rottisliebe Endless Love
SG6    Cabulla Black Pearl HT ET

VETERAN DOG (2 entered)
V1      NRCA Ch & Ch Raeburnyte Dreamweaver
V2    NRCA Ch&Ch Oberschoen Black Ash

VETERAN BITCH (5 entered – 121 absent)
V1
NRCA Ch&Ch Dellahar Imme CCD
V2    Freni vom hause Edelstein (Imp Croatia)
V3    T Ch Zessinhuf Ari TSD

 

CHALLENGE BITCH   
Zlatnik Heidi

RESERVE CHALLENGE BITCH     
NRCA Ch&Ch Dellahar Imme CCD

CHALLENGE DOG 
Ch Ubersein Dynamite (AI) CD RN

RESERVE CHALLENGE DOG 
Rakaaz Secret Agent

 

Stud Dog in Show 
NRC(A) Ch & Grd Ch Blickscharf  Ashke CD ET

Brood Bitch in Show 
Ch Opalnera Cry Me A River (AI) Imp NZ 

Breeder In Show – Ubersein Kennels.

Breed Survey Results:

JUDGE: MRS N McILROY
UTILITY CLASS

 B. Terrill     TS Grd Ch, Tri Ch CABULLA RIVER AORBORN UD RE GD JD SPD SD HAS(S) ET       NQ 1st

OPEN CLASS

R Dabonde
MILTENBERG NARLA CD RN
NQ 2nd

B Terrill
Dual Ch (T) ROSAROTT BASKO’S PRIDE CDX
192 1st

NOVICE CLASS

P Osianlis
ALLGEMEIN MAVERICK
190 1st

S Hughes
DEMON HUGHES CCD RN HAS(S) HSB(S)
171 2nd

S Crankshaw
ROSAROTT BECOOL PT CCD RA
171 NQ 3rd

CCD CLASS

L Russell/J Woodman
CH UBERSEIN DROP DEAD GORGEOUS (AI) RN
96 1st

A & C Young
QUEBEX ROSE
94 2nd

K Raeburn
NRC(A) CH & CH RAEBURNYTE DREAMWEAVER
91 3rd


HIGHEST SCORE IN TRIAL Dual Ch (T) ROSAROTT BASKO’S PRIDE CDX

Top of Page