Rottweiler Club of Victoria Inc

3rd Breed Exhibition – 2000

KCC Park, Cranbourne

Judge: Carina Ranne (Finland)

Sponsored by Royal Canin

Highest Grading Possible – Very Promising ‘VP’

BABY PUPPY DOG
VP1 Allerbishley Artus
VP2 Diodonis Onyx
P3 Stolzsein Azca Annan

BABY PUPPY BITCH
VP1 Linbedach Hackell
P2 Cleandra Stormvon Paras
UG3 Jahzorn Facefax Im Blue

MINOR PUPPY DOG
VP1 Bohmerwald Bronco
VP2 Romhund Ikarus
VP3 Jonsha Jackhammer
S4 Schoenburg Crusader
S5 Wrathchild The Trooper
S6 Vonderzenn Grand Duke

MINOR PUPPY BITCH
VP1 Bohmerwald Bess
VP2 Romhund Inneke
VP3 Ananda Exquisit Jewel
P4 Bohmerwald Bettina
P5 Oscelly Strumpets Lass
P6 Jonsha Indecnt Obsession

PUPPY DOG
VP1 Willemstadt Lite My Fire
VP2 Talbony Comanche
VP3 Jahzorn Embossed In Blue
S4 Nahren The Auryn
S5 Wuzdenrot Acclaim

PUPPY BITCH
VP1 Jahzorn Excuse Me Im Blue
VP2 Wuzdenrot Abbey Lane
VP3 Talbony Chanel
P4 Ormslee Mincad Idyl
S5 Schwarzkraft Aphrodite

Highest Grading Possible – Very Good ‘SG’

JUNIOR DOG
SG1 Ch Blickscharf Ashke (A)
SG2 Goodiesway Basko (AI)(A)
SG3 Goodiesway Krammer
SG4 Alshaus Quarter Master
G5 Willemstadt Bee Jay
S6 Jackmussrott Zabele

JUNIOR BITCH
SG1 Dellahar Gold Field
G2 Alshaus Quell
G3 Alshaus Quality Girl
G4 Jonsha Hoity Toity

Highest Grading Possible – Excellent ‘V’

INTERMEDIATE DOG
V1 Ch Ubersein The Eliminator (A)
V2 Ubersein Geronimo (A)
V3 Ch Blitzkrieg Mamon
V4 Ch Ananda Carbon Copy (A)
SG5 Invictus Maverick (A)
SG6 Schoenburg Black Bear (A)

INTERMEDIATE BITCH
V1 Rakaaz Nara Flynn (A)
V2 Rakaaz Nara Finesse (A)
V3 Ananda Dizzy Lizzy (A)
SG4 Alchemy Cilla Black (A)
SG5 Ubersein Eva So Exotic (A)
SG6 Muzairib Gail Force

OPEN DOG
V1 Ormslee Jakaza Hadeda (A)
V2 Ch Delano Nash Abu Hassan (A)
V3 Aardhond My Loyal Alibi (A)
SG4 Ch Meinlieb Ultramale (A) CD
SG5 Urgo Van De Bollobossen (Imp Gmy)
SG6 Vonderzenn Secret Weapon (A)

OPEN BITCH
V1 Jahzorn My Blue Calamity (A)
V2 Ch Jahzorn Brilliant N Blue (A) CDX TD
V3 Ananda Exquisit Belle (A)
SG4 Dellahar Aztec Gold
SG5 Ch Linbedach Twist N Shout (A)
SG6 Ch Willemstadt Zena (A)

SIEGER
ORMSLEE JAKAZA HADEDA (A)
2000sieger


VICE SIEGER
CH UBERSEIN THE ELIMINATOR (A)
2000vsieger

SIEGERIN
JAHZORN MY BLUE CALAMITY (A)
2000siegerin


VICE SIEGERIN
RAKAAZ NARA FLYNN (A)
2000vsiegerin

Top of Page